עוד פתיחה קצרה לגידול גת (Catha Edulis)

גידול גת

הפעם הבאנו לכם עוד מבוא קצר לגידול גת (Catha Edulis)

גת מתרבה בשתי דרכים:

 • באמצעות יונקותאו שתילים שנובטים מהשורש הראשי של השיח או העץ,
 • באמצעות זרעים מכונפים (המיוצרים על-ידי שיח או עץ) הנישאים ברוח אל גאיות מוגנים, שם הם בסופו של דבר נובטים וגדלים.

אני אומר שיחים ועצים מפני שאפילו לשיח שהתפתח משתיל יש את המאפיינים של עץ-האֵם – וכבר יצא לנו למצוא שתילים שצומחים על צלעות הרים כאשר כולם היו מחוברים לשורש הראשי של עץ-האֵם במעלה המדרון. שיחים שהתפתחו משתילים יזריעו כמו עץ-האֵם אפילו לפני שהם יגדלו לעצים מפותחים לחלוטין. שלא כמו בצפון תימן, שם זרעי הגת הם עקרים, הזרעים של הכף המזרחי בדרום אפריקה הם פוריים ביותר ומתפתחים בקלות במגשיות זרעים או קופסאות. למעשה, הם גדלים הרבה יותר מהר משתילים נטועים. שתילים נטועים מתפתחים טוב מאוד בכך שהם בקלות שולחים נצרים, שנובטים מהבסיס ומתפתחים במהרה לשיחים, במיוחד לאחר השקיה טובה וסדירה.

גת גדל באדמה סלעית יחסית שבה הניקוז הוא טוב, והוא נוטה להעדיף בזלת או דיאוריט על-פני אבני חול, למרות שאני מכיר מגדל אחד שהשיג תוצאות טובות גם עם אבני חול. בטבע, גת לעולם לא גדל באבני חול. בזלת או דיאוריט הם לבה שהגיעה מתחת לקרום כדור הארץ שמכילה מגוון רב של מינרלים מועילים לגדילת גת. מים שוחקים את מצבורי המינרלים בבזלת או בדיאוריט ויוצרים חרירים שבהם מי תהום נצבריםוממיסים את המינרלים העשירים שבהם שורשי גת משגשגים. שורשי גת חודרים סלעים לעומקים ניכרים של מספר מטרים מתחת לפני השטח, והם מצוידים ביונקות ששוחקות וחודרות לאט-לאט את המשטח הסלעי הקשה. בטבע, כבר יצא לי לראות חורשות של עצים הגדלים ישירות על משטחי בזלת, ללא כל שייר של אדמה. הנקודה היא שגת אוהב מים, ועל-מנת להמנע ממחלות עובש ורקבון איטי, אדמה עם ניקוז טוב היא הכרחית ביותר לגידול מוצלח.

תערובת של גללי פרות, קומפוסט ואפר עצים היא תוסף הכרחי לעצים שלא בעונת הגידול (חודשי החורף) כאשר הם לא מייצרים צמיחה חדשה. זה חיוני להוסיף דשן ניטרוגן בשחרור איטי כל שישה שבועות בעונת הגידול (כוס מלאה מסביב לבסיס העץ או השיח) אשר לאחר גשם או השקיה טובה, מביא את השיחים והעצים לתפוקת אלקלואיד גבוהה מלווה בפריחה יפה.

גיזום סדיר הוא הכרחי כבר מההתחלה על-מנת להביא את הגת לתפוקת קתינון הולמת. לפחות בשנתיים או השלוש הראשונות, שתילים לא יפיקו קתינון ברמה גבוהה. כמה מההשפעות הפחות נעימות של הגת –ויזאוליות, קיבתיות ונפשיות – עשויות לנבוע מחוסר בשלות של שיחים או עצים. תפוקת קתינון תלויה מאוד בהתפתחות השורשים, שמספקים עתודות לתפוקת קתינון במפרקים אדומים הסמוכים לעלים חדשים בגזעי העצים והשיחים.

אני מציע למגדלים לקטוף עלים טריים באופן סדיר בשנתיים או השלוש הראשונות ולא ללעוס אותם. ברגע שהשיחים או העצים מתחילים להצמיח נצרים אדמדמים בשנה השלישית או הרביעית, אפשר להתחיל לקצור רווחים. אורכם של הנצרים האלה יכול לנוע בין מטר אחד ליותר. הקליפה האדמדמה מכילה ממריץ שדומה לזה שבעלים וניתן ללעוס אותה. עבור אדם המנוסה בלעיסת גת (זִכרו שישנה השהיה ארוכה עד הרגשת ההשפעה), ללעיסת נצר אחד או שניים יש השפעה כמעט מיידית. עם זאת, הזהרו, מפני שלעיסת יותר מדי נצרים בפעם אחת תהרוס כל שינה רגועה ב-3-5 ימים הבאים או יותר, תלוי בכמות שנלעסה. מינון מתון הוא המפתח לרוב הבעיות הקשורות בשימוש בחומרים.

הרכיבים הפעילים של הגת – בינהם תערובת עשירה של מינרלים, ויטמין B2 וויטמין C– נספגים באיטיות בגוף ונאגרים במקום להיפלט. לכן שימוש סדיר אך מתון בגת מגביר את חילוף החומרים, דבר שעשוי להיות ממריץ ביותר באקלים חם. צריכת יתר רק מעלה את כמות החומר בגוף ולא מגבירה את משך הזמן או החוזק של ההשפעה. שימוש תדיר מדי פשוט מקהה את האקסטזה האופורית היוצאת-מן-הכלל של הגת, כאילו שגופו של המשתמש נעשה חסין להשפעה. כמו בחומרים צמחיים אחרים (כולל קנאביס ואלוהים יודע מה עוד), כמות מסוימת של התנזרות היא הכרחית על-מנת לצמצם את הסבילות ולהמשיך להינות מההשפעות המלהיבות.

שתילה בעציץ ומקום לשורשים

אנשים נדהמים לגלות כמה עמוק שורשי הגת חודרים מתחת לפני השטח. באזור לא מיושב שבו האדמה נשטפה בסופות גשם, עקבתי אחרי שורשים עבים (עד 10-15 סנטימטרים) של שיחים יחסית קטנים למרחק של יותר מ-500 מטרים לפני שנכנעתי לחום הקיץ. לכן עצתי תהיה להשתמש בעציצים עמוקים מאוד; או לשתול יִחוּרִים בעציצים עמוקים יותר בהדרגה – ככל שיותר עמוק ככה יותר טוב.

אם יש לכם גישה לדיאוריט או בזלת, זה רעיון טוב לערבב חתיכות של זה עם האדמה שבעציץ על-מנת להבטיח שלעציץ יהיה ניקוז טוב (באמצעות ניקוב חורים בתחתית וכיסוי החלק הפנימי עם שכבה של אבנים קטנות לאפשר למים לצאת). האחרון הוא לחלוטין הכרחי – עצי גת נתונים לעובש ורקבון באקלים לח.

היִחוּרִים הקֶנְיָתִים שלי הגיעו מעץ שגדל בגובה פני הים בדרבן, קוואזולו-נטאל,דרום אפריקה, שהוא עכשיו על סף מוות עקב רקבון עובש. השגתי את היחורים, שהיו גם הם על סף מוות, מחוקר בּוֹטָנִי באוניברסיטה. היו 12 ורק 8 שרדו וגדלו. (הזנים הקניתים עמידים יותר מזני הבר המקומיים של הכף המזרחי בדרום אפריקה מפני שיש להם עלים אליפטים גדולים במקום עלים דקים ומאורכים.)

גת נהנה ממקומות גבוהים וקרים אך אינו משגשג בתנאי קרה. כדי להמנע מכוויות קור של גידולי הגינה שלי (יש לנו קרות רציניות לקראת סוף החורף), שתלתי את היחורים שלי מתחת לצמרות של עצים גבוהים, שמגנות עליהם. שתילה בעציצים תחשוף אותם לקור יותר מאשר שתילה בקרקע.

אני ממליץ לדשן שיחים בעציצים באותו האופן שהוסבר לגבי גידולי גינה. בעונת הלבלוב, הוספה של ניטרוגן בשחרור איטי היא הכרחית. ליים חקלאי גם הוא תוסף חשוב לאדמות חומציות.

יין גת

ניתן להוסיף עלים קטופים טריים (כמות מכובדת) בשלמותם לבקבוק של שני ליטר יין אדום טוב וזול (כמובן, לאחר שפיכה של מקצת היין), להשרות אותם למשל 6-8 שבועות ולאחר מכן למשות אותם ולזרוק. ככל שהריכוז גבוה יותר, כך יותר טוב. (ניתן לטעום עם הזמן.) אחר-כך למזוג מהיין טבול-הגת לכוסות גבוהות, להוסיף קרח, לימון וסודה לרעננות– משקה ממריץ-עדין וקיצי שללא ספק יגרום לחברים שלכם לדבר.

 

אולי תאהבו גם את הפוסטים האלה:

6 תגובות על עוד פתיחה קצרה לגידול גת (Catha Edulis)

 1. מאת מתן מסוורי:

  זה אפשרי לגדל את הגת באדנית? יש לי אדנית של בערך 25 ליטר, והשאלה שלי היא בטווח הארוך מה יקרה? עוד שנה, שנתיים וכו' שהגת כבר יגדל, האיכות שלו תיפגם בגלל שהוא נמצא באדנית, או שהשורשים ייפגעו בדפנות של האדנית וזה אולי ייפגום בגת? באדנית זה המקום היחיד שיש שם שמש מלאה כל היום. אשמח אם תענו לי :]

  • מאת admin:

   היי מתן, להערכתי הגת לא יתפתח יותר מידי באדנית כזאת – עדיף שמרגע שהוא כבר אינו שתיל קטן , יגדל באדמה מתאימה בגינה שכן הוא צריך לפתח שורשים.

 2. מאת מתן מסוורי:

  יש לי אפשרות לשים את השתילים באדמה ששם הם יקבלו רק שעה, שעתיים שמש ביום, ריכוז הקאתינון בטח יהיה נמוך הא?. חבל.. ואיך אני גורם לשתיל הקטן להצמיח עלים מהר יותר? איך לגזום? תודה על העזרה גבר באמת מודה לך מקרב לב.!

 3. מאת שלומי:

  יש לי שאלה…יש לי 3 שיחים של גת אדום בני שנה וקצת…הם צומחים רק לגובה,סביבות מטר וחצי, ומוציאים ענפים מהצדדים…למה השיח לא מתרחב?. איך אפשר לגזם או לקטום אותו בכדי שיקבל עובי וצורה של שיח?… וכשאני רוצה לקטוף עלים ללעיסה,מאיפה אני קוטף?.והאם להוריד את כל הענף?
  תודה מראש.

 4. מאת דוד:

  הי חברים אני זקוק לעזרה שלכם יש לי איזה 40 עצים של גת ששיקמתי אבל כל מי שלועס מיהם אומר שהגת יבש איך אני יכול שקם אותם בצורה מלאה .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>