סוגים של גת – ישראלי אדום וחבשי

סוגי גת בישראל

הידעתם שגת הוא לא רק זן אחד של צמח? במשפחת ה Catha Edulis ישנם לא מעט זנים של צמחים כאשר לכל אחד מהם מאפיינים ייחודיים משלו – גם במראה, גם בצבע , גם באיזורי ותנאי הגידול הראויים להם וגם בריכוזי החומרים הפעילים בהם ומתוך כך – גם השפעותיהם שונות מאוד,  אמנם היריעה כאן קצרה מלהכיל את כל רשימת הזנים של הגת וגםלצערנו  אין בידינו את כל המידע עבור זה,  אך ננסה לפחות לסקור את הזנים הנפוצים ושנמצאים בשימוש תדיר וימיובאים , מגודלים בשיראל.

גת ישראלי לבן  עדן \ בלדי

מי לא מכיר את הגת הישראלי שגדל לו בכל גינה שנייה בראש העין או במושבים התימנים – מקור השם גת לבן או גת עדן הוא מהעיר עדן שבתימן בה היו גרים תימנים בהירי עור,  הגת הישראלי נחשב לגת איכותי ומקורו הוא בזנים האדומים של הגת, ריכוזי הקתינון בו נמוכים יותר מאשר בזני הגת האדום והחבשי מה שהופך אותו למעט חלש יותר וזן אשר קל יותר ללועס אותו לשלוט במינוניו וברמת ההשפעה שלו, הגת הישראלי הוא הגת המסורתי אשר היה נלעס בזמן התכזינות המסורתיות או בזמן לימוד תורה (שימוש הנפוץ מאוד עד היום בישיבות רבות) וידוע ביכולתו לסייע בריכוז עבור המתקשים בכך (או בשמירה על שלום הבית…)

טעמו הוא מריר יותר מאשר הגת החבשי או האדום ומחירו זול יותר כ-30 – 50 ש"ח לחבילה של עלים + הענפים הרכים או בלעדיהם. המחיר זול יותר לאו דווקא בשל איכות פחותה אלא בשל העובדה שהוא מגודל בארץ ולא מיובא מחו"ל ושתנאי גידולו בארץ הם נוחים וקלים יחסית ולא נדרשת השקעה רבה על מנת להוציא ייבול איכותי.

מומלץ לצרוך את העלים הטריים והקטנים של הגת שכן הם מכילים את רוב הקתינון והם גם קלים יותר ללעיסה -  באופן מסורתי נוהגים הלועסים המנוסים או המגדלים, לזרוק את כל העלים שאינם העלים הצעירים ביותר, זוהי נקודה שיש לשים אליה לב כאשר קונים חבילת גת.  סוג זה הוא גם עמיד יותר יחסית וניתן לשמור אותו בקירור לזמנים ארוכים יותר מאשר את הזן החבשי.

גת לבן ישראלי:

גת ישראלי

גת אדום

הגת האדום יכול להיות משני מקורות:

 • אחד מזני הגת האדום
 • שיפור גנטי של הגת הלבן הישראלי שעבר השבחה

הגת האדום צומח באופן טבעי בעיקר באיזורים מסויימים של דרום מערב אסיה ואפריקה ובישראל ניתן למצוא אותו גם בגידולים מקומיים וגם כייבוא מאתיופיה (אשר חלק נכבד מכלכלתה מתבסס על הגת) ותימן, הגת האדום ידוע כזן רגיש יותר לטפילים ומזיקים ולכן דורש טיפול "מסור" יותר גם על ידי המגדלים וגם על ידי הקונים אשר להם נמליץ לבדוק את העלים ולנקותם מחרקים במקרה הצורך לפני הלעיסה, ומתוך כך גם מחירו גם גבוה מעט יותר מאשר הגת הישראלי הלבן, ועומד על כ 50  – 60 ש"ח לחבילה.

הגת האדום הוא סוג מעודן יחסית, בעל כמות מוגבלת של חומר פעיל (אך רבה יותר מאשר בגת הישראלי) ולכן השפעתו ניכרת יותר וניתן להגיע לאפקט טוב ממנו גם מכמויות קטנות יותר,טעמו הוא מריר ואורך חייו כאשר הוא נשמר בתנאים נאותים יכול אף להגיע עד שבועיים שלושה בקירור וללא לחות חיצונית,  הזן האדום מצוין עבור הכנת מיץ גת ביתי , או ללעיסה עם חברים.

גת אדום:

גת אדום

גת חבשי

גת, בדומה לכמה גידולים אחרים הוא צמח שחובב אור שמש, כאשר הוא גדל באזורים שטופי שמש הוא גדל מהר יותר, איכותי הרבה יותר וריכוזי הקתינון בו גדולים יותר – וכמובן השפעתו ניכרת יותר. וזאת הסיבה העיקרית שבגללה הפך הגת החבשי ללהיט בקרב לועסי הגת בישראל,  הוא מיובא מאתיופיה  3 פעמים בשבוע בימים א' ג' ה',  על ידי כמה יבואנים (מהלך שאושר על ידי מדינת ישראל בשנת 2004 עם התערבותם של כמה חברי כנסת תימנים),  הגת מגיע לישראל כאשר הוא טרי ומוכן ללעיסה, בחבילות או בתפזורת – לועסי גת חבשי נוהגים גם ללעוס את כל ענפיו הרכים ולא רק את העלים בניגוד לזנים האדומים והלבנים, אשר גם בהם נמצא חומר פעיל.

הגת שמגיע לישראל עובר בדרך כלל הקרנות עם הכניסה לישראל – מה שמונע הוצאת ייחורים חדשים מהזנים החבשיים, ולכן מי שמעוניין לגדלו ייאלץ להזמין זרעים דרך האינטרנט.

זן הגת החבשי הנפוץ ביותר בישראל הוא הזן המכונה "אבו מיסמר" (אבי המסמרים) – הזן זכה לשם זה בשל צורתו המזכירה מעין צורה של מסמר בקצה הגבעול. ישנם בישראל עוד כמה זנים של גת חבשי אשר זוכים לפופולאריות גדולה – בהם הקימבו (אשר גם מגודל בישראל) , והגלמסו, שלושת זנים אלו נחשבים לזנים איכותיים וחזקים של גת אשר השפעתם מהירה וארוכה (ומעדפים עלי במיוחד…) בשל היות הגת החבשי גת מיובא, מחירו גבוה מעט יותר ועומד על כ- 60 – 90 ש"ח לחבילה (תלוי בכמות,איכות,עונת השנה והכמויות אותן מביא היבואן).

הזנים החבשיים בדרך כלל אינם מומלצים ללועסים מתנסים או מתחילים שכן הם חזקים יותר ועשויים לגרום לעירנות מוגברת,  הגת החבשי מומלץ במיוחד עבור הכנת מיץ גת,  מסייע להפחתת תיאבון והרזיה, הרבה אנרגיה, שיפור היצר המיני, הקלה בכאבים מסויימים ובעיות עיכול, דברנות וחברתיות ועוד… כמובן כאשר הכל נעשה במידה וללא הגזמה.

עוד סוגים של גת חבשי המיובאים לישראל הם:

 • אבו-מיסמר
 • בליצ'ה(וונדו-גאנט)
 • עוואדי
 • אבו-מיסמר אדום
 • גת נסיכויות (אבו-מיסמר מובחר)

גת חבשי אבו מיסמר:

גת חבשי אבו מיסמאר Abu Mismar

גת חבשי  "קימבו":

גת קימבה

 

 

יש לכם עוד זנים או מידע מעניין שלא כללנו? שתפו אותנו! מה הזן החביב עליכם?

אולי תאהבו גם את הפוסטים האלה:

10 תגובות על סוגים של גת – ישראלי אדום וחבשי

 1. מאת גתתין:

  אין כמו הגת החבשי, הרבה יותר מתוק ומשפיע מהלבן

 2. מאת עדן:

  איזה סוג של חבשי מומלץ ?

 3. מאת admin:

  אני האמת אוהב ללכת דווקא על הקימבו

 4. מאת emanuel:

  hi

  הגת שמגיע לישראל עובר בדרך כלל הקרנות עם הכניסה לישראל – מה שמונע הוצאת ייחורים חדשים מהזנים החבשיים, ולכן מי שמעוניין לגדלו ייאלץ להזמין זרעים דרך האינטרנט.

  from which website?

  • מאת admin:

   היי עמנואל , האמת שאין לי איזה המלצה לגבי אתר אמין בנושא – אבל אני מניח שחיפוש בגוגל יעלה לך תוצאות -
   חוץ מזה דווקא שמעתי על אנשים בישראל שלמרות ההקרנות הצליחו לייצר ייחורים אז שווה בדיקה (אם כי ככל הנראה תנאי הגידול בארץ אינם אופטימליים עבור גת חבשי)

 5. כמה שעות חלה השפעת מיץ גת החבשי

 6. מאת נווה:

  אני מעונין לקנות שתילים איכותיים יש מקום כזה?

 7. ממליץ לנסות את הגת החבשי, יש לו השפעה רבה יותר וארוכה יותר מכל גת רגיל והטעם מעולה.
  בברכה, אביגדור

 8. מאת ירין:

  מה יותר חזק? גת אדום או גת חבשי?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>