מיץ גת: ההיבט החוקי

גת - היבטים חוקיים

משקה הגת הינו משקה הנפוץ בישראל בכל שנותיה ועוד טרם הקמת המדינה  אז שהו בארץ כ 35,000 יהודים שעלו מתימן, אשר היוו כ-40% מכלל בני העדה התימנית ונהגו לצרוך את צמח הגת כעניין שבתרבות ומסורת.

בשנים האחרונות, עם התקדמות המחקר, גילוי סגולותיו הרפואיות והחיפוש המתמיד אחר טרנדים בריאותיים חדשים, החל משקה הגת לצבור פופולאריות רבה בקרב אזרחים שאינם יוצאי תימן ו/או בני יוצאי תימן והשימוש בו יצא אל מחוץ לחצרות הבתים והפך מסחרי.

יחד עם הפופולאריות הרבה שצבר, החל משקה הגת אף לצבור הד תקשורתי נרחב וזכה לאין ספור סיקורים תקשורתיים בכל ערוצי המדיה הקיימים ובין היתר בכתבות תחקירים בערוצים 10 ו – 2 כן זכה המשקה לכתבות בעיתונות המודפסת ולאלפי אזכורים באתרי אינטרנט שונים.

ביום 5.6.2012 עלתה סוגיית משקה הגת אף לועדת הסמים בכנסת בראשות היו"ר טאלב אסנע, בדיון שהתקיים, אליו זומנו גדולי מגדלי ויבואני צמח הגת לישראל ומיטב מומחי המשטרה, מסרו כל אנשי המשטרה אשר נכחו בדיון בין היתר, רפ"ק אריאלה פל כנפו ראש חולית מחקר סמים ומפקח אסתר קוכלסקי – קמ"ד עבדה אנליטית, כי המשטרה אינה מכירה את היקף התופעה של שתיית מיץ גת ואינה מכירה את הנושא, את אופן האכיפה בו ו/או את חוקיות או אי חוקיות המשקה.  בסיום ישיבת הועדה הנחה יו"ר הוועדה ח"כ טלב אלסנאנע כדלקמן:

"הוועדה ממליצה למשרד הבריאות לבחון את הפניות לגבי מיץ הגת והשלכותיו ומרכיביו, ופונה למשטרת ישראל ולגורמי האכיפה, להכין חוות דעת לגבי הרכיבים, ובאיזה מידה יש כאן עבירה על החוק ומה בכוונתם לעשות בעניין. אנחנו נקיים ישיבת המשך, על מנת לקבל את התוצאות של המעבדה בעוד חודש וחצי או חודשיים. נעשה את הדיון הבא לפני יציאת הכנסת לפגרה.  אני מודה לכל המשתתפים, תודה רבה."

חוות דעת כאמור מעולם לא הוצגה ולמיטב ידיעתי אינה קיימת.

במקום חוו"ד החלה המשטרה בחודש אוגוסט לאסור מכירת משקה גת בקיוסקים ובשלב הבא אף עצרה מספר אזרחים אשר עסקו בייצור המשקה.

כל העצורים אי פעם בנושא הגת שוחררו, חלקם מיד בתחנת המשטרה, חלקם ע"י שופט מעצרים וכחמישה אזרחים שנעצרו במבצע תקשורתי פומפוזי של ימ"ר ירושלים, מבצע של הרבה רעש ומעט מאוד ראיות, חמישה אלו שוחררו לאחר מספר ימי חקירה.

ככל הידוע מעולם לא הוגש בישראל כתב אישום פלילי על צריכת עלי ו/או מיץ גת.

בניגוד מוחלט לפרסומים שונים באתרים שונים, כולל בערוצי תקשורת שונים מיץ הגת מעולם לא הוצא בישראל אל מחוץ לחוק, ו/או לא התקבל בכמעט עשור האחרון כל שינוי חקיקה לגבי צמח הגת בישראל האוסר על צריכתו.

עניין הגת הינו בעיקר סוגיה משפטית פרשנית אשר מעולם לא הובאה אל פתחו של בית משפט כלשהו בישראל כדי שזה יכריע בעניין, ובמה דברים אמורים, בצמח הגת נמצאים, בין היתר, שני חומרים פעילים הנקראים וקתין קתינון – שני החומרים הללו הוכנסו בשנת 2004 (כמעט לפני עשור) לרשימת החומרים האסורים שצריכתם אסורה לפי פקודת הסמים המסוכנים.   אלא מה ? בניגוד לכלל הסמים המסוכנים והאסורים בישראל שבפקודת הסמים ושהאיסור על צריכתם והפצתם הוא חד משמעי ומאוד ספציפי ומופיע בפקודת הסמים המסוכנים באופן שאינו משתמע לשתי פנים ואינו נתון לפרשנויות. לשני חומרים אלו הקתין והקתינון הוכנסה החרגה ספציפית בפקודת הסמים לפיה החומרים הללו אסורים לשימוש, צריכה, החזקה, מסחר וכל דרך אחרת "למעט עלי צמח הגת בצורת הטבעית המיועדים ללעיסה" כלומר הקתין והקתינון מותרים לשימוש, צריכה, החזקה, מסחר וכל דרך אחרת כל עוד הם בעלי צמח הגת בצורת הטבעית המיועדים ללעיסה. פשוט כך , לשון הפקודה

מכאן התחיל הבלבול הגדול, שהמשטרה מנסה לעשות משהו שהוא אינו לפי לשון החוק ובניגוד לפרשנות החוק שמי שמופקד על פרשנותו הוא בעצם הרשות השופטת כלומר בתי המשפט ולא המשטרה וכל עוד זה המצב, השוטר אזולאי יכול להמשיך לעצור והשופט ימשיך לשחרר. ואולי המצב הזה נוח למשטרה אך חוסר הודאות הזה לאזרח אינו פשוט כלל ועיקר.

המקום היחידי בו יכול וראוי להתקיים הדיון ולקבוע מסמרות לכאן או לכאן הינו בג"ץ, כאשר הטענות של האזרחים הפשוטים, הדורשים את חוקיות מיץ הגת הינם טענות כבדות משקל ביותר ובין היתר עולות השאלות הבאות (שכאמור טרם נבחנו):

 • אם בכל זאת החליט המחוקק להתיר צריכת קתין וקתאין בלעיסה אז כנראה שזה לא חומר כ״כ מסוכן.
 • הפרשנות המרחיבה שנותנת המשטרה ללשון החוק יוצרת עבריינים בעל כורחם והיא אינה מסתדרת עם ההיגיון הפשוט ועם עצמה, כך לגישת המשטרה אזרח הלועס מדי יום, כל היום עלי גת הינו אזרח שומר חוק אך אם לרגע קט יחדל מפעולת הלעיסה ויחל למצוץ את עלי הגת הופך הוא באיבחת מציצה לעבריין ולצרכן סמים.
 • בפרשנות המשטרתית ללשון החוק ישנה הפליה אינהרנטית לפרשנות, הפליה  חוקתית ונוגדת השוויון שבחוקי היסוד ובין היתר בפגיעה בלתי מידתית בחופש העיסוק וחופש הפרט
 • המשטרה בפרשנות שהיא נותנת ללשון החוק גורמת לאפלייה בין אנשים עם שיניים וכאלה בלי שיניים הפלייה הנוגדת את החוק "לשוויון לאנשים עם מוגבלויות"
 • ריכוז החומר במשקה מיץ הגת נמוך לאין שיעור מאשר בעלי הגת המותרים ממילא לצריכה
 • עקרון החוקיות – אם הדבר לא נאסר במפורש בחוק מסוים הוא מותר.
 • ההיתר הניתן ללעיסת גת מכסה את כל אופן השימוש בו מכך שבעצם אף אחד לא באמת לועס הרי מדובר במציצה.
 • לא יתכן איסור שאינו ניתן על החומר עצמו אלא על אופן צריכתו.
  • כיצד ניתן לאסור לשתות משהו שמותר ללעוס ולאכול?
  • כיצד ניתן להפריד בין פעולת הלעיסה לפעולת המציצה?
  • כיצד ניתן להשלים עם פרשנות מעוותת של לשון החוק כך בפרשנות זו יכולה להפוך אדם הלועס גת לעבריין ברגע שיכניס את אחד העלים שהוא לועס לבקבוק מים מינרלים, ו/או לחילופין ברגע שיכניס עלה גת לכוס תה, מדינת חוק לא יכולה להפוך כך ברגע אזרח לעבריין פלילי.

שאלות אלו ורבות אחרות טרם הובאו לפתחו של בית המשפט בישראל

במהלך חודש אוגוסט ייצגתי חלק מאנשי תעשיית מיץ הגת בתיק של ימ"ר ירושלים, וגם שם בניגוד להצהרות המשטרה על כתבי אישום שיוגשו ועל האיסור הפרשני שלטענתם קיים לגבי מיץ הגת, למרות כל אלו האנשים שוחררו ועד היום טרם הוגשו כתבי אישום נגדם.

אודות כותב המאמר

נכתב ע"י עו"ד רונן בן צבי -   www.felony.co.il

אולי תאהבו גם את הפוסטים האלה:

6 תגובות על מיץ גת: ההיבט החוקי

 1. מאת admin:

  אז מה שאתה אומר פה הוא שזה בעצם חוקי, וכל מעצר בגלל מיץ גת *מחויב* שיסתיים (נכון להיום) בשחרור וללא הגשת כתב אישום?

 2. מאת אורן דנינו:

  מצחיק לקרוא כל פעם מחדש בהקשר אחר איך המדינה עושה מעצמה צחוק בשביל אינטרסים צרים כל כך שלא ברור את מי הם משרתים בעצם?

 3. מאת אורי:

  כדאי להיכנס ולקרוא את דברי הוועדה בנושא החגיגת כמה שהם מסתבכים עם עצמם
  פרוטוקול מס' ‎284
  מישיבת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות

  יום שלישי, י' בכסלו התשס"ד (‎23.11.2004), בשעה ‎11:00

 4. מאת דויד:

  אפה עומד העיניין היום? האם אפשר להכין מיץ גת המבוסס רק על עלי גת ומיץ תפוחים למדל?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>