מה הקשר בין "חגיגת" לגת ?

מפדרון - חגיגית

בשתי מילים:  לא הרבה כמו שחושבים.  ובטח רבים חיכו לפוסט הזה,  מוזר הוא הדבר שצמח הגת מסתובב לנו בארצנו מזה עשרות שנים אך פריצתו האמיתית לתודעה הייתה רק בסביבות שנת 2003,  עת התחילו להמכר קפסולות צבעוניות בקיוסקים , באופן חוקי ולכל דורש אשר עליהן צוין שהן עשויות מחומר טבעי ומעוררות את החשק המיני וכו׳, על הנושא כבר דובר באינספור מקומות – אנחנו רק רוצים להעמיד נקודה אחת על טעותה – הקשר שבין צמח הגת למיני "החגיגת" השונים,  כלומר, שלמעשה אין קשר כזה למעט המשפחה הכימית המורחבת.

אתחיל בסיפור אישי קטן – לשמחתי נתקלתי בחומר הנ״ל עוד לפני שקיבל את שמו והצג בפני כ״בוא תנסה את הדבר החדש המגניב והחוקי הזה״ ע"י חבר כלשהו שהיה מקורב לצלחת.  חוקי אמרת?! הייתה תגובתי,  שני פסים קטנים לתוך האף, צריבה מפתיעה, והייתה זו אהבה ממבט ראשון שידעה עוד עליות ומורדות רבות במשך השנים שאליהן לא נכנס כרגע. אבל ממה זה עשוי? לא רצו לאמר לי באותו זמן את הסוד המסחרי, אך המחקר שעשיתי בעצמי באינטרנט ועם קצת ידע בכימיה והרבה מזל, הוביל אותי למסקנה שהתבררה כנכונה שמדובר בקתינון סינטטי כלשהו עם סבירות גבוהה ל- Methcathinone (חומר סינטטי זול וקל לייצור בבית עם כמה כימיקלים שלא הייתם רוצים שישפכו עליכם בזמן שאתם ישנים) שבאותו זמן גם לא הופיע בפקודת הסמים הישראלית.  מה זה היה באמת? לא יודע, אבל הטרנד יצא לדרך, נמכר בכמויות, הפיל חללים, מיכר אנשים, שרף הרבה מחיצות אף לאנשים (בשל רעילותו וחומציותו) והתניע הרבה סקס, אח"כ יצא מהחוק, והשאר הסטוריה שהתהדרה בטרנד הסמים החוקיים ששטפו אותנו וממשיכים לשטוף בעוד רשימה ארוכה במיוחד של קתינונים סינטטים עד שנת 2010 בה יצא חוק האנלוגים של פקודת הסמים הפוסל משפחות סמים – ולא כל סם בפני עצמו. ע"מ להשאר צעד אחד לפני חוקי הסמים בישראל ובעולם, סתם כמה לדוגמא ויש עוד רבים אחרים שלא הבאנו פה:

  • MetCathinone
  • DimethylCathinone
  • 4-Bromomethcathinone   -  Brephedrone
  • 3,4-methylenedioxy-N-ethylcathinone   -  Ethylon
  • 4-Methylethcathinone או 4-MEC
  • Mephedrone, או בשמו הכימי 4-methylmethcathinone (4-MMC), או 4-methylephedrone

מפדרון - חגיגית

  • Methylenedioxypyrovalerone   -  MDVP
  • N-Ethylcathinone

לכל אחד מהם תכונות משלו, פשוט חפשו בגוגל או ב-Erowid אם זה מעניין אתכם כאשר הכוכב הגדול של הרשימה הזאת הוא בלי ספק המפדרון – 4MMC שהיה ללהיט עצום בעולם ולמעשה עד היום גם לאחר שיצא מהחוק בכל העולם כמעט עדיין הוא נמכר כאחד הסמים הלא חוקיים הפופולארים ביותר ובפיגור קל אחריו ה-MDVP וה-Pentedrone,  רוב הכימיקלים האלו מיוצרים בסין או מזרח אירופה בתהליכיים כימיים כאלו ואחרים ובניגוד למה שהוצג בתקשורת החל מגרסת החגיגת הראשונה –  אין ולא היה שום קשר בין צמח הגת לבין חומרים אלו! לא מיצוי ולא בטיח  בניגוד לדוגמא לצמח הקוקה והקוקאין, אף אחת מגרסאות החגיגת לא היה ״מיצוי״ של אלקלואיד הקתינון מצמח הת והפיכתו למלח HCL , לא עכשיו, לא מעולם,  כל הפרסומים בנושא היו שגויים ושקריים. מדוע? כי זה פשוט בלתי אפשרי מבחינה כימית, קתינון מתפרק במהירות ברוב התנאים ובנוכחות חמצן בהיותו חומר מאוד לא יציב (מבלי להכנס לכימיה של הדברים) ולכן ניתן לייצר רק אנאלוגיים כימיים שלו, ולא להפיקה מצמח הגת בדומה לקוקאין. אך ברור מדוע עבור הצרכים השיווקיים או קידום אינטרסים חוקיים אחרים של הכימיקל התאמצו מאוד כולם ליצור את הרושם שכן מדובר במיצוי תמים (תמים בערך כמו שקוקאין תמים לעומת עלי קוקה)

לכן אם אתם חושבים לנסות את אחת החגיגתיים למיניהם כי נדמה לכם שזה רק מצמח הגת חשוב לדעת כמה דברים:

- קודם כל זה לא מצמח הגת! אין בו צמח, הוא לא טבעי – המולקולה שלו דומה במידת מה למולקלקולת הקתינון, וזהו.

1. כל החומרים שנמכרים תחת שמות חגיגת / קתינונים – קשורים לגת רק ברמת הדמיון מולקולרי הקלוש, לא ברמה הפיזית שכן הם כימיקלים נטו וודאי שאינם מיצוי גת טהור ומיוצרים במעבדות שלא בדיוק מתהדרות תנאים סניטריים מעולים- עיינו לדוגמא בכתבה הזאת בחו"ל וישנם עוד מקורות רבים.

2. תחת חוק שעבר בישראל 4 משפחות חומרים הוצאו מחוץ לחוק ולא משנה איזה שינוי כימי ייעשה בהן – קתינון, מתקתינון,אמפטאמין ומתאמפטאמין. לכן אין היום בארץ שום קתינון חוקי למעט עלי צמח הגת הטריים ללעיסה (כידוע לנו אפילו המיץ לא חוקי משום שהוא מכיל קתינון, לכן מומלץ לקחת זאת בחשבון אם לא בא לכם להעצר להעצר.

3. ישנה סבירות נמוכה מאוד שהחומרים המצויים היום בגלולות חגיגת מכילים קתינון סינטטי כלשהו – אלא ברוב מוחלט של המקרים יהיה מדובר research chemical (סמי פיצוציות לא מוכרים – או סמי מעצבים בשמם השני) כאלו ואחרים, במקרה הטוב, וביקרה הגרוע לפי בדיקות מעבדה שנערכו לאחרונה בתל אביב לכדורים אשר נמכרו תחת השם חגיגת – מתאמפטאמין (סם מסוכן ביותר וממכר בטירוף שמחולל שמות בארה"ב שהחל להמכר בישראל תחת מותג החגיגת) –  ולמעשה המילה חגיגת מסמלת היום רק מותג של ״ כל מה שבא לנו לדחוף לקפסולה ואין לנו מושג מה הוא, וגם לא בא לנו שאתם תדעו מה הוא", לכן מומלץ לנהוג במשנה זהירות וכבר קרו לא מעט מקרים לא נעימים.

4. האפקט של חומרים אלו גם אם לרוב די מהנה לפי מה שמדווח לנו, לא נחקר מעולם והנזקים האפשריים לטווח הארוך אינם ברורים נכון להיום (אך אם תעיינו בפורומים בחו"ל תראו שיש לא מעט כאלו, בעיקר הצרת כלי דם,נזקים לאף והתמכרויות קשות המלוות בתסמינים המצויים בכל ההתמכרויות לסמים ממריצים).

5. קתינונים סינטטיים חזקים בהרבה מלעיסת גת – בערך כמו לבלוע יער של גת בביס אחד והאפקט מזכיר יותר סמים כמו קוקאין , מתאמפטאמין כאמור למעלה וmdma מאשר את אפקט הגת.

6. בהעדר מחקרים רציניים משום שהחומרים הם חדשים – ידוע מעט מאוד עד לא בכלל על השפעותיהם לטווח הארוך על גוף האדם,מומלץ לקרוא כמה שיותר בפורומים בחו״ל על מנת לקבל מושג על בעיות אפשריות ונסות בזהירות מירבית אם אתם ממש חייבים לנסות (מומלץ לקרוא את איזור ה Experiences באתר Erowid).

7. רוב הקתינונים הסינטטיים ממכרים מאוד  – בערך כמו מתאמפטאמינים, והביאו לא מעט אנשים למצבים של שימוש כפייתי ונזקים גופניים ונפשיים חמורים הדומים מאוד לנזקי השימוש באמפטאמינים, כדאי להזהר.

אנחנו לא מאלו ששופטים ומאמינים שכל אחד רשאי לעשות מה שגורם לו הנאה במידה והוא מבין את היתרונות/חסרונות/סיכונים ואינו פוגע באחרים

אבל מה שחשוב לנו הוא להעביר הוא את הנקודה שכל הכימיקלים האלו שמתוארים בנשימה אחת יחד עם צמח הגת אינם קשורים אליו בשום צורה למעט בדמיון מסויים במבנה הכימי של החומרים הפעילים – וחשוב מאוד שלא ליפול בפח הזה עבור מי שאינו מוכן לכך או מעוניין בכך מראש. אנחנו מעדיפים את הגת הטבעי, החוקי, והבריא!  ובכל מקרה מאחלים לכולם שימוש מושכל וזהיר בכל אשר תחליטו. ולא כל מה שמוכרים כטבעי הוא בהכרח טבעי או טוב גם ארס של נחש הוא טבעי!

מקורות נוספים מומלצים לקריאה על הנושא:

חגיגת ויקיפדיה -  הרבה מידע שגוי!

מסמך מהכנסת על החגיגת

מתקתינון

מפדרון

Cathinone & Methcathinone באתר Erowid – המקור הטוב והאמין ביותר

ידע הוא כוח ויכול להציל חיים -  לקרוא ולהבין לפני שמנסים! ובכל מקרה לא לחשוב לרגע שזהו תחליף לעלי הגת האהובים, בעלי המינרלים והאפקט המאוד מתון.

אולי תאהבו גם את הפוסטים האלה:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>