מדוע האיסור על מיץ הגת הוא מטומטם?

איסור על מיץ הגת

הרי ידוע לכולנו שלעיסת גת הוא מנהג עתיק ומקובל בקרב העדה התימנית, גם בקרב אנשי ממשל, משטרה, צבא וחברי כנסת – ללא אפילו תלונה, תקלה או בעיה בריאותית אחת שהתקבלה בכל שנות קיום המדינה!  אז כיצד ייתכן שטחינת העלים והוספת מים היא פעולה אשר הופכת את העושה אותה לעבריין?!

הידעתם שנכון לזמן כתיבת שורות אלו בכלל לא באמת קיים איסור כזה?  ואני מצטט את דבריו של עו"ד נכבד המטפל בנושא שרשם לנו בפייסבוק:

"מיץ הגת מעולם לא הוצא מחוץ לחוק
ישנה סוגיה משפטית שטרם נבחנה בשום בית משפט האם אסור לשתות משהו שמותר ללעוס ולאכול מעבר לכך שעצם פעולת לעיסת הגת היא הרבה יותר מציצה מלעיסה
ייצגתי את גת עדן בביהמ״ש שלום בירושלים והדיונים שם היו סוג של בדיחה ועלבון לאינטיליגנצייה ובכלל למערכת המשפט כששוטר שעומד על דוכן העדים וטוען שלדעתו זוהי עבירה
יש לי בג״ץ מוכן בעניין ומאחר ופירקו לחברה את העסק, הם עסוקים כרגע בבדיקת ואומדן נזקים
מקווה שכאשר יתעשתו נוכל להמשיך לעליון כדי שזה יעמיד את השוטר במקומו"

אבל בכל מקרה, קודם כל צריך להקדים – מה אומר החוק בישראל לגבי הגת?

בצמח הגת נמצאים חומרים פעילים הנקראים קתינון וקתין – כאשר הקתינון הוא חומר חזק יותר המצוי בעלי הגת הטריים ולאחר זמן מה מתפרק לחומר הנקרא קתין שהוא חלש יותר, שני חומרים אלו הם הפעילים העיקריים בצמח הגת ומהם נובעים האפקטים הפסיכואקטיביים הקלים והבריאותיים שלהם – כמו הפחתת התיאבון וחיזוק כוח הגברא, חומרים אלו דומים בהרכבם הכימי לחומרים אמפטמיניים ממריצים חלשים למדי.

החוק במדינת ישראל אומר שהקתינון והקתין הם חומרים האסורים לשימוש במדינת ישראל – למעט בצורתם הטבעית כעלים ללעיסה. (עיינו בפקודת הסמים המסוכנים) – וגם זה כנראה בגלל פוליטיקה פנימית הקיימת בישראל שנועדה לרצות את העדה התימנית – הגת כצמח, אסור במדינות רבות בעולם.

אך מכוון שהצמח עצמו מותר ללעיסה נוצרת לנו פה בעיה מהותית, כלומר – מה שמשנה הוא לא רק החומר – אלא – כיצד צורכים את החומר  ?!?

מה שרצה החוק בעצם לומר פה הוא בעצם מתוך כוונה טובה: שלא ננסה לרכז או למצות את החומר על מנת לצרוך אותו במינונים גבוהים מידי שיכולים להיות מסוכנים כמו בכימיקלים כמו "חגיגת" שהוא בעצם חיקוי סינטטי של הקתינון שנקרא Meth-Cathinone, תערובת כימית מגעילה הכוללת מספר כימיקלים שניתן לרכוש בחנויות לחומרי בניין וכדורים נגד צינון שניטחנו (Pseudoephedrine).

אך כל זה אינו רלוונטי לעניין מיץ  הגת שהוא פשוט עלי גת טחונים בתוספת מים \ לימון או תרכיז תפוחים!

ולמעשה – מה שנוצר פה הוא עניין בעייתי, נסו לשאול את עצמכם את השאלות הבאות כיצד הן ייראו בעיני החוק?

  • האם לעיסה של עלה גת ויריקתו לתוך כוס מים תהפוך את המחזיק בכוס לעבריין מרגע היריקה?
  • האם אדם המכניס עלה לכוס תה – הופך באותו הרגע לעבריין?
  • האם אדם – ותסלחו לי על הדימוי – שמחליט לצרוך את העלה דרך האף או הרקטום או לא משנה מה, ייקרא עבריין ויפתח לו תיק פלילי?

הטענה שמיץ הגת הוא מרוכז יותר מהעלים ויש לאוסרו מטופשת מיסודה!

לעיסת העלים היא צורת צריכה מרוכזת הרבה יותר מאשר דרך שתיית המיץ,  הרי בשתייה מדוללים העלים עם כמויות גדולות מאוד של מיים כך שיוצא שבבקבוק ליטר אחד שמספיק למספר אנשים נמצאת כמות עלים המספיקה אולי לאדם אחד.

- כמו כן פעולת הטחינה והסינון של העלים או החליטה – עבור מי שעושה זאת – מחלישה משמעותית את החומרים הפעילים שבעלים, מה שהופך את המיץ למשקה עדין הרבה יותר מאשר צריכת העלים!

ולסיום, כל עוד אלכוהול וסיגריות הם חוקיים – איך אין לכם הבושה לאסור דברים אחרים שהם כל כך  פחות מזיקים תוך כדי פגיעה בחופש הפרט והכתמת מגזרים שלמים בישראל?

 לא הספיק לכם? הנה עוד כמה טיעונים אשר נמצאים בבירור משפטי מדוע עניין האיסור הזה תמוה מאוד:

1.  אם מותר לצרוך קתין וקתאין בלעיסה אז כנראה שזה לא חומר כ״כ נורא
2. הפליה חוקתית ונוגדת שיוויויות שבחוקי היסוד בין אנשים עם שיניים וכאלה בלי ( החוק לשיוויון לאנשים עם מוגבלויות)
3. ריכוז החומר במשקה נמוך לאין שיעו מאשר בעלי הגת המותרים ממילא לצריכה
4. עקרון החוקיות – אם הדבר לא נאסר במפורש בחוק מסוים הוא מותר
5. פגיעה בחופש העיסוק
6. פגיעה לא מידתית בחופש הפרט
7. מותר ללעוס – אבל אף אחד באמת לא לועס מדובר במציצה
8. לא יתכן איסור על דרך צורת הצריכה

(תודה לעו"ד רונן בן צבי על המידע)

 

ושוב צריך להגיד כל הכבוד למשטרת ישראל על שהצליחה בעזרת כספי הציבור שלנו לכוח אדם ומעבדות לגלות שבתוך מיץ גת יש….. גת!

אולי תאהבו גם את הפוסטים האלה:

2 תגובות על מדוע האיסור על מיץ הגת הוא מטומטם?

  1. מאת יוסי:

    יופי עוד דרך של המדינה להכנס לנו לצלחת ולדאוג לבעלי הממון על חשבון שעות הפנאי של הציבור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>