גת: מגביר את כוח הזרע הגברי?

גת משפר זרע?

חוקרים גילו שכימיקל הנמצא בצמח הגת יכול לשפר משמעותית את כוחו של הזרע הגברי!

במחקר שנערך בקינג'ס קולג' בלונדון התברר שזרע שעבר טיפול בעזרת אחד החומרים הפעילים הקיימים בצמח הגת הפך לפורה יותר, מהיר יותר ואף נשאר פורה למשך זמן ארוך יותר לעומת זרע במצבו "הטבעי" ללא תוספת החומרים.

גת או "קאת" הוא צמח  המכיל בתוכו מספר חומרים הגורמים לאפקטים פסיכואקטיביים עדינים ונצרך בעיקר על ידי לעיסת העלים הטריים. המחקר שלפנינו  נחשף לראשונה בכנס מדעי שעסק במדע העוברים וברביית בני אדם.

המסקנה העיקרית ממחקר זה היא שייתכן שבעקבות ממצאיו יוכלו מעתה החוקרים לנסות ולהפיק תרופות שיסייעו לזוגות אשר מתקשים להביא ילדים לעולם בשל בעיות הקשורות באיכות הזרע של הגבר.

לעיסת עלי הגת הינה חלק פופולארי מאוד בתרבויות מסויימות ובחלקים מסויימים של אפריקה, גורמת לשחרור של חומר הנקרא קתינון מהצמח (עליו ניתן לקרוא עוד במאמר זה), קתינון הוא החומר הפעיל הנמצא בעלי הגת והנו חומר ממריץ האחראי לתחושת האופוריה שמושגת כתוצאה מלעיסת הגת.

גת - זרע

כאשר הקתינון מתפרק בגוף האדם, הוא הופך למספר כימיקלים שונים בהם – קתין ונוראפדרין אשר זהים במבנה הכימי שלהם לאמפטאמינים ואנדרנלין.

החוקרים מהמכון לרביה, אנדוקרינולוגיה וסכרת בקינג'ס קולג' בחנו את השפעתו של הקתין על זרע עכברים. מה שהם גילו הוא שהקתין האיץ את התפתחות הזרע כך שהוא הגיע ל"בשלות" במהירות רבה יותר – כמו כן הוא שמר על רמות הפוריות שלו למשך זמן ארוך יותר.

מידע זה היה חשוב משום שכאשר הזרע פוגש את הביצית, עליו להתחבר אליה על ידי שימוש במערכת המזכירה "מנעול והמפתח המתאים לו", במידה והזרע כבר עבר את תקופת שיא הפוריות שלו, מה שפוגם בקרומים העוטפים אותו , לא תהיה לו עוד את האפשרות להתחבר לביצית ולגרום להפרייה.

החקירה

מבדיקות מקדימות שנערכו על זרעים אנושים עולה ההנחה שהוא מושפע מהקתין בצורה זהה. במחקרים שנערכו על ארנבות התגלה גם שלעיסת עלי הגת יכולה להוביל גם לייצור מוגבר של תאי זרע.

החוקרים ציינו שיש לבצע מחקר נוסף על בני אדם כדי להגיע למסקנות סופיות.

לין פרסר, פרופסור לביולוגית רבייה בקינג'ס קולג' אמרה בראיון ל BBC "שייתכן ויהיה קל למדי לייצר תרופות שיהיו מבוססות על גת ויסייעו לטיפולי פוריות, חומרים הקשורים לאלו שבדקנו נמצאים גם ככה בתרופות ללא מרשם המשמשות עבור דיאטה וטיפולים באסתמה, כמו כן הכמות הדרושה על מנת להשיג את האפקט הטיפולי היא נמוכה למדי – ולא תגרום להשפעות הפסיכואקטיביות."

עוד טענה הפרופסור שמוצרים המבוססים על גת יוכלו לסייע בקלות לזוגות אשר חווים קשיים בהפריות טבעיות, ועבור מרפאות המבצעות הפריות מלאכותיות.

עוד היא אמרה,  אם המחקר על שיפור איכות הזרע בעזרת הקתין יוכח סופית כמוצלח "נוכל לספק אותו לגברים על מנת לשפר את איכות הזרע שלהם – כמו גם לנשים שכן הזרע יוכל להיות מושפע תוך כדי שהוא עובר דרך מערכת הרבייה הנשית."

 

אולי תאהבו גם את הפוסטים האלה:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>