גידול גת (קאת, Catha edulis)

גידול גת

תנאי גידול  טבעיים

גת הוא שיח ירוק-עד גדול, הגדל לאט ומגיע לגובה שבין 1 ל-5 מטרים. כאשר הוא גדל באזור קו המשווה הוא עשוי להגיע לגובה של עד 10 מטרים. מוצאו המקורי של הגת הוא ככל הנראה במזרח אפריקה ובחצי האי ערב, אך כיום הוא מגודל במדינות רבות ברחבי אפריקה ואסיה (וגם בישראל…). הגת מסוגל לגדול גם בסביבות צחיחות, ומהרגע שבו הוא מצליח להתבסס בהן הוא משגשג בזמנים של שמש מלאה ובטווח טמפרטורות של 5-35 מעלות צלזיוס. צמח הגת בדרך-כלל אינו סובל קיפאון או קרה, והשקית יתר גורמת לו לנשירת עלים נבילה ומוות. באזורים מסויימים הוא גדל לעתים קרובות עם צמחי קפה בטרסות מושקות.

הנבטה מזרע

לא מעט אנשים סבורים שגת הוא צמח שקשה מאוד לגדלו מזרע, אך מנסיוננו – הבנטה היא פעולה שבהחלט ניתן לבצע בהצלחה. יש לשתול את הזרעים בתערובת אדמה לשתילה, קומפוסט קקטוס, וֵרמיקוליט, או כל שילוב של שלושת החומרים האלה. חשוב לבחור בקרקע גידול בעלת יכולת ניקוז גבוהה – מאחר ושתילי גת רגישים מאוד להצטברות פטריות, המסוגלת לחסל בקלות שתילים קטנים.

על מנת להנביט בצורה מוצלחת יש לשתול את הזרעים בעומק של כ-5 מילימטרים בעציץ או באגן זרעים, הרטיבו קלות את המשטח עד כדי לחות קלה, ומקמו במקום חמים ומואר, ללא אור שמש ישיר. הרטיבו קלות את המשטח כל פעם שהאדמה מתייבשת לחלוטין. בקיץ זה עשוי להתרחש כל יום, ובאביב פעם בשלושה עד חמישה ימים. לחלופין, אתם יכולים להשקות אותם יותר ביסודיות ולהוסיף תרכובת ערמונים עם כל השקיה כדי למנוע עובש. בשתי השיטות, הזרעים כנראה ינבטו בתוך כשבוע, אחרת, הם כנראה סובלים מבעיה של עוד או מחסור במים או שהם זקוקים לסביבה חמימה יותר, או שכנראה הם זקוקים לעוד זמן. ברגע שהזרעים נבטו, המנעו מאור שמש ישיר על הצמחים הצעירים. סובבו את העציצים באופן קבוע, שכן השתילים צומחים לכיוון האור. ברגע שהשתילים מגיעים לגובה של 5-10 סנטימטר, ניתן להעבירם לעציצים נפרדים.

שתילה\שתילה מחודשת

אני משתמש בתערובת אחידה של קומפוסט רב-שימושי לגידול ביתי וקוקו פרלייט. פרלייט מספק ניקוז מצוין ובו-זמנית משמר מספיק לחות כדי לשמור על הצמח מרוצה. כמו כן, אני שם שכבה של 2 סנטימטרים של חצץ או שברי חרס (טרקוטה) בבסיס העציץ לניקוז נוסף, ושכבה של 1 סנטימטר של חצץ קקטוסים או חצץ אקווריומים על פני השטח. זה מונע מהפרלייט לצוף על פני השטח, מפחית אידוי יתר, מונע מהאדמה להידחס כשמשקים מלמעלה, וזה גם נראה טוב מבחוץ  (כל זה כמובן תקף כאשר מדובר בגידולים שאינם פרוסים על שטחים גדולים במיוחד…)

גיזום הגת והוצאת ייחורים

הגיזום הוא פשוט למדי, למרות שלעיתים נדירות קורה שהוא מצליח ב-100 אחוז. חתכו 5-20 סנטימטרים מקצה הענף. רצוי לחתוך את החלקים שגדלו בשנה האחרונה; החלקים הירוקים והגמישים, אין צורך  בחלקים הקשים יותר של הענף שכן הם גם ככה חסרי שימוש (לפחות בזנים הישראליים – בזנים החבשיים ניתן להשתמש בהם להכנת מיץ גת מעולה). שימו את הענפים הקצוצים בעציצים או באגני זרעים והתייחסו אליהם באותה עדינות בה אתם מתייחסים אל זרעים שזה עתה נבטו או אל שתילים שזה עתה נשתלו, אך עם יוצא מהכלל אחד; הם חייבים להישמר יבשים. אם הם ישמרו בין הרבה צמחים הם לא ינבלו. הרטיבו אותם לעיתים נדירות מאוד -  יותר מדי השקיה תגרום לעובש, או רקבון בגזע; שניהם יהרגו את הענפים מהר מאוד (ניתן גם לעטפם במגבת לחה ולשמור במקרר)

במידה ומדובר בענפים שנחתכו לצורך ייחורים – שמרו את הענפים מחשיפה ישירה לשמש עד שהם מראים סימנים של גדילה חדשה. גדילה חדשה עשויה לקחת מספר חודשים.

 

טיפול שוטף

לעיתים קרובות השתילים החדשים יהיו כבדים בחלקם העליון ועם גזע דק, אז יתכן שיתכופפו תחת משקל עצמם. ניתן לתקן זאת באופן חלקי על-ידי חיבור קנה קטן או תמיכה אחרת. חשוב לשמור על הגת יבש, שכן השקיה מרובה מדי מזיקה לו. אם יושקה יתר על המידה הוא ישיר את עליו במהרה. הפסקת ההשקיה עשויה לעזור במקרה זה. כמו כן, כפי שצוין לעיל, אדמה בעלת יכולת ניקוז גבוהה היא הכרחית. אדמה דחוסה או עשירה מדי תוביל לרקבון של השורשים.

אף-על-פי שצמחים אלה אוהבים להיות יבשים, כשהם צעירים הם זקוקים להשקיה סדירה. בממוצע, הייתי אומר שצריך להשקותם בערך פעם בשבוע. המעבר מנבילה קלה ליובש מוחלט של העלים היא מהירה למדי בגת, במיוחד במזג-אוויר חם. כשאתם מבחינים שהעלים נובלים או מעט שבירים ויבשים הצמח זקוק להשקיה מיידית.

באופן כללי, גת הוא צמח בית מעולה. הוא מעדיף שמש מלאה, אך יסתפק גם בצל חלקי והוא אוהב תנאים חמים ויבשים – דבר שבתים בעלי חימום מרכזי מספקים בשפע. הוא גדל לאט, לכן יכול להישמר כשיח קטן ופנים-ביתי במשך שנים, בדומה לגידולים אחרים,  ככל שישהה יותר בשמש כך יצא איכותי יותר ובעל ריכוז קתינון גבוה יותר.

קרדיט לתמונה -  Petr Kosina

אולי תאהבו גם את הפוסטים האלה:

2 תגובות על גידול גת (קאת, Catha edulis)

  1. מאת חזי:

    יפה הצגתה את הנושא שאלה לי אליך
    מה המרווח בשתילה בין השתילים והשורות?

  2. מאת אוהד:

    מחפש מדריך להוצאת שתילים(ייחורים) מעץ קיים ללא הורמונים וכו'…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>